کلینیک زیبایی ارغوان
image description

باشگاه مشتریان

به باشگاه مشتریان ما بپیوندید و از مزایای ویژه آن بهره مند شوید.

image description

مشاوره لاغری

جهت گرفتن آنلاین نوبت ویزیت و مشاوره روی ادامه مطلب کلیک نمایید.

image description

رژیم درمانی غیرحضوری

به مدرن ترین مرکز رژیم درمانی خوش آمدید. لطفا جهت مشاوره روی ادامه مطلب کلیک نمایید.


پوست بزرگترین و وسیع ترین اندام بدن است و یکی از پیچیده ترین و جالب ترین اندام های بدن به شمار می آید. آشنایی با ساختمان پوست و عملکرد پوست برای درک دقیق درمان های پوستی ضروری است.

پوست از سه لایه و ضمایم پوستی تشکیل شده است، این سه لایه عبارتند از: اپیدرم ( رو پوست )، درم ( میان پوست )، و هیپودرم ( زیر پوست ). ضخامت کل پوست بین 1 تا 4 میلی متر است.

ضمایم پوست شامل: فولیکول مو، غدد سباسه ( چربی )، غدد عرق و ناخن است.

اپیدرم ( رو پوست ): خارجی ترین لایه پوست را تشکیل می دهد، ضخامت اپیدرم از 04/0 تا 06/0 میلی متر متغییر می باشد، در پوست پلک از جاهای دیگر نازکتر و در مناطقی چون کف دست و پا ضخیم تر است، اپیدرم لایه مهمی است، سلول های لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده دارند و ملانوسیت ها ( سلول های حاوی رنگدانه که رنگ پوست مربوط به آن هاست ) در این لایه قرار دارند.

اپیدرم مسئول زیبایی و شادابی ظاهر پوست است، پوست را در مقابل خشک شدن ( از دست دادن رطوبت ) محافظت می نماید و از نفوذ سموم شیمیایی مضر و میکروب ها به داخل بدن ممانعت بعمل می آورد.

اپیدرم حاوی مقادیر زیلدی آب است، هرچه بدن جوان تر باشد، آب بیشتری در پوست وجود دارد، با افزایش سن، ظرفیت نگهداری آب در پوست کاهش می یابد و در نتیجه پوست به سمت خشک و چروک شدن متمایل می گردد.

در اپیدرم، یک عامل مرطوب کننده قوی طبیعی به نام nmf وجود دارد، تماس طولانی مدت با مواد پاک کننده قوی و تغییر شرایط آب و هوایی می تواند به کاهش میزان nmf منجر شد، و پوست را شکننده و خشک کند.

اپیدرم خود از چندین لایه تشکیل شده است، تحتانی ترین لایه، که لایه بازال نام دارد، از سلول های زایا تشکیل شده است. سلول های ناحیه بازال تکثیر یافته و سلول های جدید تشکیل می دهند، این سلول ها به سمت بالا حرکت کرده و سلول های پیرتر را به سمت بالا می رانند، سلول های پیرتر ضمن حرکت به سطوح بالاتر با ماده ای به کراتین پر می شوند و آب و چربی خود را از دست می دهند و در پایان بصورت لایه ای از سلول های مرده روی سطح پوست قرار می گیرند.

با کمک میکرودرم ابریژن می توان این لایه سلول های مرده را پاک سازی کرد با پاک سازی لایه های سطحی،سلول های بازال تحریک شده، سلول های جدید تولید می کنند و بدین ترتیب سلول های جدید جای سلول های قدیمی و پیر را می گیرند و به اصطلاحاً جوان سازی پوست اتفاق می افتد.   

درم ( میان پوست )

درم در زیر اپیدرم قرار دارد و از بی شکل که به منزله سیمانی برای پر کردن فضای بین سلول ها عمل می کند تشکیل شده است، در لابلای این ماده بی شکل عناصر زیر قرار دارند:

-          سلول های درم

-          رشته های کاژن و الاستین

-          عروق خونی

-          عصب ها و ارگان های حسی

-          غدد سباسه

-          فولیکول موها

-          غدد عرق

مهمترین سلول های درم، فیبروبلاست ها هستند که رشته های کلاژن و ماده بین سلولی را تولید می کنند، کلاژن و الاستین پروتئین های به شکل فیبر ( رشته ) هستند که قدرت و خاصیت ارتجاعی پوست را سبب می شوند، ( مثل پر داخل بالش ) در صورت آسیب دیدن این رشته ها مثلاً در سنین پیری با تماس زیاد با نور آفتاب، پوست شل شده و خاصیت ارتجاعی آن کم می شود و نازک و چروکیده می گردد.

نکته: با تحریک سلول های فیبروبلاست، می توان به بازسازی کلاژن و الاستین کمک کرد، با بازسازی این رشته ها، چروک های ریز صورت کاهش یافته و افتادگی پوست بهبود می یابد از جمله روش های مرسوم جهت تحریک سلول های فیبروبلاست و تولید رشته های کلاژن و الاستین، استفاده از دستگاه رادیو فرکوئنسی (  RF) و PRP ( پلاسمای غنی از پلاکت ).

برای مطالعه بیشتر، این قسمت ها را کلیک کنید (RF  ، PRP )

هیپودرم

هیپودرم سومین و تحتانی ترین لایه پوست است، این لایه به دلیل فراوانی سلول های چربی، به منزله لایه محافظی برای اندام های داخلی عمل می کنند، همچنین مانع نفوذ سرما می شود و منبع ذخیره انرژی بدن است.

image description

مشاوره پوست و زیبایی

به مدرن ترین مرکز زیبایی خوش آمدید. لطفا جهت مشاوره روی ادامه مطلب کلیک نمایید.

image description

مشاوره لیزر موهای زائد

به مدرن ترین مرکز لیزر موهای زائد خوش آمدید. لطفا جهت مشاوره روی ادامه مطلب کلیک نمایید.

image description

مشاوره لاغری

به مدرن ترین مرکز مشاوره لاغری خوش آمدید. لطفا جهت مشاوره روی ادامه مطلب کلیک نمایید.

Top of Page